7 marca 2024

Kolejny etap Kampanii " Drugie życie".

4 marca gościliśmy w naszej szkole panią doktor Katarzynę Smykał- Jankowiak ze Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, która pokazała nam kim jest lekarz z powołania. Pani doktor jest transplantologiem pracującym na Oddziale Transplantologii i Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Urologicznym. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i Transplantologicznego oraz Polskiego Klubu Naczyniowego. Pani doktor przedstawiła zawiłość procedur związanych z przeszczepianiem narządów oraz wskazała jak duża liczba chorujących oczekuje na przeszczep, a także jakie pojawiają się ograniczenia w ich wykonywaniu, a wynikające z braku dawców.

Naszym gościem był również Pan Roman Błażejczak, który jest po dwukrotnym przeszczepie serca. W swoim wystąpieniu wskazywał na korzyści wynikające z przeszczepiania narządów dotyczące poprawy jakości życia pacjenta.

Przekazana uczniom wiedza w przyszłości z pewnością pozwoli na świadome podejmowanie decyzji dotyczących transplantacji narządów, a także zrozumieć rangę i znaczenie tej procedury w ratowaniu zdrowia i życia. Mamy nadzieję, że spotkanie z nieco bardziej praktyczną stroną przeszczepów skłoni do włączenia się w kampanię  i promowanie dawstwa narządów w najbliższym środowisku uczniów, oraz poprawi społeczną  świadomość nie tylko młodzieży, ale również osób z ich otoczenia.

Alina Śmidoda
IMG_20240304_095818